Збільшити пропускну здатність перегону Комиш-Зоря–Волноваха для забезпечення сировиною маріупольських металургійних комбінатів можна за короткий термін і з залученням мінімальних інвестицій.
В цьому впевнені члени Комітету Верховної Ради з питань транспорту. Про це депутати повідомили на виїзному засіданні комітету в Маріуполі.
На думку голови комітету Ярослава Дубневича, «Укрзалізниця» має всі можливості до 1 листопада вирішити проблему вантажоперевезень і збільшити пропускну здатність на ділянках Хлібодарівка-Зачатівка і Зачатівка-Камиш до 27-30 пар поїздів на добу.
«Промисловість – це не дійна корова для «Укрзалізниці». Хоче «Укрзалізниця» заробляти гроші – будь ласка, надайте вчасно послуги, перевозьте вантажі, отримуйте за це плату. «Укрзалізниця» – самодостатня господарська структура. Сильна і потужна. У залізниці є всі можливості, щоб до листопада зняти проблему вантажних перевезень і збільшити пропускну здатність Камиш-Зорі до 27-30 пар поїздів на добу. Півроку проблема не вирішується, а можна зробити в стислі терміни і за мінімальні кошти. Дорога каже, не вистачає вагонів. Але у нас 10-11 днів оборотність вагонів, а норма – 4-5. Елементарно порядок треба навести», – сказав Дубневич.
«За три місяці це можна зробити і графік вказати зі збільшенням кількості маршрутів в зв’язку з інвестиціями на тих ділянках, які відразу будуть розшивати. Не відкладати на 1 листопада, а поступово збільшувати пропускну здатність кожного місяця. Таким чином, ми в найкоротші терміни вирішуємо проблему», – зазначив Тарута.
Член Комітету ВР з питань транспорту Володимир Гусак додав, що на підвищення пропускної спроможності ділянки можна направити частину коштів, отриманих «Укрзалізницею» від підвищення залізничних тарифів на вантажні перевезення. Зростання тарифів на 30% з 1 лютого 2015 приніс «Укрзалізниці» від 8 до 10 млрд грн додаткового прибутку.
«Нам говорили, що ці кошти підуть на інвестиції. І буде вирішена проблема Камиш-Зорі. Пройшов рік, «Укрзалізниця» за рахунок цього підвищення отримала 8 млрд гривень, але проблема не вирішена. Я хочу всім пояснити, що вантажні перевезення – супер рентабельні. За їх рахунок дотуються пасажирські перевезення. Я вже рік не можу добитися від залізниці пояснення, куди пішли ті 8 млрд гривень? Вирішення цієї проблеми дасть Україні 1,5 млн тонн металопродукції. Це в першу чергу економічне зростання», – сказав народний депутат.
За словами першого заступника міністра інфраструктури Євгена Кравцова, Мінінфраструктури обговорює з «Укрзалізницею» плани, як за рахунок досить невеликих коштів підняти пропускну здатність перегону до 25-26 пар потягів на добу. «Це повинно значно поліпшити ситуацію в порівнянні з тим, що є на сьогоднішній день. Ці кошти – кілька десятків мільйонів гривень – на сьогодні є підйомними для «Укрзалізниці», але компанії необхідно прийняти рішення, наскільки це вписується в поточний фінансовий план, наскільки ці кошти можна буде виділити через перерозподіл з інших напрямків», – вважає Кравцов.
За попередніми оцінками, щоб збільшити вантажопотік через залізничний вузол з 13 до 30 пар поїздів на добу необхідно 200-250 млн грн.
Нагадаємо, обмеження пропускної спроможності залізничного перегону Комиш-Зоря–Волноваха, єдиного залізничного шляху, що з’єднує Маріуполь з рештою України, призводить до перебоїв постачання сировини на маріупольські металургійні комбінати імені Ілліча та «Азовсталь», які змушені скорочувати виробництво. При цьому Україна втрачає валютну виручку і відрахування в бюджет.